Отборът на Манчестър Юнайтед бе сразен от Пари Сен Жермен с 0:2 в първи мач от 1/8-финалите на Шампионската лига. Това е първо поражение за „червените дяволи” под ръководството на Оле Гунар Солскяер, който пое отбора преди 54 дни. През това време той записа 10 победи и един равен във всички надпревари. Преснел Кимпембе откри резултата на „Олд Трафорд” с гол в 53-ата минута, а след точно час игра Килиан Мбапе оформи крайния резултат – 2:0 за Пари Сен Жермен.

Бившият футболист на Ман Юнайтед – Анхел ди Мария, изигра феноменален мач за своя тим, след като асистира и за двете попадения на своите съотборници. Същевременно той неведнъж иронизира феновете на домакините, които не спряха да го освиркват в целия ход на дуела. Както е известно Ди Мария игра един сезон за Манчестър Юнайтед, който със сигурност не бе от най-добрите му, а това вбеси привържениците на „червените дяволи”.

Авансът за френския гранд е повече от комфортен, след като и Пол Погба получи червен картон в края на срещата след фаул срещу Даниел Алвеш. Този му картон със сигурност го вади за реванша на „Парк де Пренс”, който ще е на 6-и март. По този начин ужасяващата серия на английския тим в елиминационната фаза в Шампионската лига продължава. Тимът, воден сега от норвежеца Солскяер, няма успех в мачовете след групите от март 2014-а година. За последно Манчестър надви Солскяер през март преди пет години.

Оле Гунар Солскяер направи цели пет промени в състава на Юнайтед на фона на гостуването на Фулъм през изминалия уикенд (3:0). Схемата бе 4-3-3, а Ашли Йънг, Ерик Баи, Джеси Лингард, Виктор Линдельоф и Маркъс Рашфорд стартираха от първата минута за важната среща от ШЛ.

Томас Тухел изведе своите също в схема 4-3-3, а на върха за парижани бяха Анхел ди Мария, Килиан Мбапе и Даниел Алвеш. Пред Джиджи Буфон стояха капитанът Тиаго Силва, Преснел Кимпембе, Тило Керер и Хуан Бернат.

Първата по-сериозна опасност дойде в петата минута. ПСЖ атакува, ала Юнайтед открадна вляво и последва бърза контраатака. Люк Шоу пусна вляво за Антони Марсиал, френското острие комбинира с Джеси Лингард, но Бернат пресече атаката. Миг по-късно Анхел ди Мария стреля току пред границата на наказателното поле към вратата на Де Хеа, ала ударът му с левия крак прелетя встрани.

В деветата минута Маркъс Рашфорд бе обграден от трима футболисти на ПСЖ вдясно. Въпреки това англичанинът показа завидно самочувствие и стреля от трудна ситуация. Топката летя опасно към вратата на Буфон, но италианският страж буксира спокойно в ъглов удар.

Съвсем логично през първия четвърт час двата отбора играха по-предпазливо, макар нападенията да бяха скоростни. Въпреки това атакуващите действия на Юнайтед и ПСЖ приключваха пред наказателните полета на Де Хеа и Буфон. В 16-ата минута Погба премина отдясно през Кимпембе много технично. Френският халф на Юнайтед се втурна към вратата на Буфон и пусна остър, успроеден пас за Джеси Лингард, но Джанлуиджи Буфон улови уверено. Капитанът Тиаго Силва пък се метна да спира топката с шпагат, като получи болки в задната част на бедрото.

Манчестър Юнайтед Пари Сен Жермен

източник: Gulliver/GettyImages

Миг по-късно Ашли Йънг центрира феноменално в наказателното поле на парижани. Топката премина над Бернат, а в сетния миг Кимпембе отклони към тъча, за да не може Лингард да засече срещу Буфон. В 19-ата пък Юлиан Драклсер извърши цинично нарушение в средата на терена срещу Андер Ерера, а Даниеле Орсато не се посвени и му показа първия жълт картон в мача.

В 24-ата минута Марсиал профука чудесен шанс за Юнайтед. Отборът на Солскяер създаде светкавична контраатака, подета от Джеси Лингард. Халфът пусна по земя наляво към Марсиал, който не внимаваше и топката мина под крака му. Ако бе поел, можеше спокойно да продължи да атакува вратата на Буфон и да излезе „един срещу един”. В 28-ата минута ПСЖ пропиля невероятно положение. Марко Верати комбинира с Юлиан Дракслер, който мигновено пусна по земя за Мбапе. Пасът премина край Линдельоф и Матич, а френският футболист на ПСЖ остана „очи в очи” с Де Хеа. Той отправи удар, който по невероятен начин не попадна във вратата на английския отбор.

В 37-ата минута ПСЖ създаде поредното силно нападение, а пасът бе за Ди Мария. Аржентинското крило на французите задмина Де Хеа и някак пропусна, връщайки топката в обятията на стража, а по-късно и засада бе маркирана. В 39-ата минута пък Антони Марсиал се свлече на земята, държейки се за бедрото. Оле Гунар Солскяер пък веднага прати Алексис Санчес да загрява.

Миг по-късно пък Ашли Йънг извърши повече от безумен фаул срещу Анхел ди Мария. Аржентинецът догони топка край тъча, а Йънг го избута извън терена. Ди Мария се спря в металните прегради, разделящи трибуните от терена на „Олд Трафорд”, а като по чудо Ашли Йънг не получи втори жълт картон, след като в 30-ата минута получи картон за задържане.

В самия край на първото полувреме пък Дани Алвеш отправи изстрел след пряк свободен удар, но топката прелетя над напречната греда на Де Хеа. Това бе и последният по-интересен епизод от първите 45 минути в Манчестър.

Втората част стартира с натиск от страна на домакините, а Рашфорд центрира остро в 49-ата минута, между Буфон и линията на централните защитници, но никой негов съотборник не успя да засече.

В 53-ата минута Преснел Кимпембе видя чудесно вдясно Дани Алвеш. Опитният краен защитник достави феноменално центриране за Мбапе. Нападателят игра с глава, а Де Хеа някак изби от долния десен ъгъл на вратата си. При последвалия ъглов удар ПСЖ откри резултата. Анхел Ди Мария центрира на далечната греда. Топката прелетя над главата на Погба, а Матич „позабрави” Кимпембе, който отблизо подложи левия си крак и откри – 1:0 за ПСЖ!

Като по чудо ПСЖ не удвои преднината си в 56-ата минута. Ди Мария центрира от корнер, а топката бе избита към дъгата пред наказателното поле на Юнайтед. Там Дани Алвеш посрещна топката и с мощен изстрел я отпрати към вратата на Де Хеа. Топката летеше застрашително към вратата на Юнайтед, но повдигане на десния крак на Погба отклони топката и тя отиде в ъглов удар. В тази ситуация Юнайтед наистина оцеля. В 59-ата минута пък Тиаго Силва изби с глава топка към средата на терена, но Андер Ерера не се посвени и отправи изстрел. Топката премина край десния страничен стълб на Буфон и излезе в аут.

В 60-тата минута ПСЖ удвои своя аванс в Манчестър. Тимът, воден от Томас Тухел, сътвори чудовищна контраакция отляво. Хуан Бернат видя вляво Анхел ди Мария. Бившият халф на Юнайтед проби напред и пусна успореден пас по земя към Мбапе. Ерик Баи се опита да изчисти, но силите му не стигнаха, а Мбапе отблизо не пропусна за втори път – 2:0 за ПСЖ!

Сто и осемдесет секунди по-късно Килиан Мбапе пропусна поредна възможност за ПСЖ да направи класическа преднината за своя тим. Острието на парижани пое отдясно и си освободи място, за да стреля към Де Хеа. Мбапе направи едно допълнително докосване, което позатвори ъгъла му, но все пак отправи параболичен изстрел. Испанският страж на домакините спря топката с дясната си ръка, оставайки до последно на крака. В 64-ата минута шокът за Юнайтед продължи, а Хуан Бернат бе оставен вляво непокрит от Ашли Йънг. Испанецът пое умело и стреля силно с левия крак, но Де Хеа отрази и прати топката в корнер.

Тимът на Оле Гунар Солскяер се поуспокои, след като натискът на ПСЖ след втория гол стихна, и се опита да наложи свой собствен такъв. Въпреки това в последвалите десетина минути пред вратата на Джиджи Буфон летяха високи, центрирани топки, но единственият удар, който бе факт бе на Погба, който бе блокиран от Бернат.

В 74-ата минута Марко Верати блокира шут на Андер Ерера, но топката се отби в левия му глезен. Той остана легнал на земята, а Тухел реагира мигновено и го замени с акостиралия през зимата от Зенит Санкт Петербург - Леандро Паредес. В 78-ата минута Матич видя вдясно Ашли Йънг. Опитният капитан на Юнайтед пусна добро успоредно подаване по земя, но никой от неговите съотборници не реши да се впусне в атака към топката в наказателното поле и тя отиде в тъч.

В самия край на мача пък Пол Погба извърши груб фаул в средата на терена срещу Дани Алвеш, което му осигури втори жълт картон и бе изгонен. Това бе и последният по-интересен епизод в срещата, като ПСЖ си заминава за Париж с перфектен за тима на Тухел актив.

Манчестър Юнайтед: 1. Давид де Хеа – 2. Виктор Линдельоф, 3. Ерик Баи, 18. Ашли Йънг /к/, 23, Люк Шоу – 31. Неманя Матич, 21. Андер Ерера, 6. Пол Погба – 11. Антони Марсиал (46' - Хуан Мата), 14. Джеси Лингард (45+4' - Алексис Санчес), 10. Маркъс Рашфорд (84' - Ромелу Лукаку)

ПСЖ: 1. Джанлуиджи Буфон – 2. Тиаго Силва /к/, 3. Преснел Кимпембе, 4. Тило Керер, 5. Маркиньос, 14. Хуан Бернат – 13. Дани Алвеш, 6. Марко Верати (75' - Леандро Паредес), 23. Юлиан Дракслер, 11. Анхел ди Мария (81' - Колин Дагба), 7. Килиан Мбапе

Съдия: Даниеле Орсато (Италия)

Стадион: „Олд Трафорд”, Манчестър.