Манчестър Юнайтед постигна фантастична победа в четвъртия кръг за ФА Къп, надвивайки като гост с 3:1 Арсенал във вълнуващ мач. Най-титулуваните отбори в надпреварата сътвориха шеметен спектакъл, който ще се помни дълго.

Алексис Санчес поведе Юнайтед в 31-ата минута, като това беше първият му гол срещу бившия му състав. Две минути по-късно Джеси Лингард удвои актива на „червените дяволи”, а в 43-ата пък Пиер-Емерик Обамеянг намали изоставането на „топчиите”. Антони Марсиал оформи крайния резултат в 82-ата минута след експресна контраакция, съставена от гостуващия тим. Това пък е осма поредна победа за Оле Гунар Солскяер, откакто е начело на Ман Юнайтед, като два от успехите са във ФА Къп, а другите шест от Премиър лийг.

Двата отбора са най-титулуваните отбори в турнира, като „артилеристите” имат 13 купи, а 12 са за „червените дяволи”.

Унай Емери направи три промени за разлика от успеха над Челси през уикенда с 2:0. Ейнсли Мейтланд-Найлс отидена десния бек, а Петър Чех застана под рамката. Алекс Иуоби също стартира от първата минута.

Оле Гунар Солскяер направи пет промени в състава си, а Алексис Санчес стартира за първи път от ноември насам. Маркъс Рашфорд бе заменен от Ромелу Лукаку, като това е вторият старт за белгийския таран под ръководството на Солскяер.

В отбрана се правят още корекции, като Ерик Байи е замени Фил Джоунс, а Люк Шоу започва на мястото на Диего Далот. Серхио Ромеро бе на вратата, след като Давид Де Хеа дори не пътува до Лондон.

АРСЕНАЛ - МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД 1:3

0:1 Алексис Санчес (31')

0:2 Джеси Лингард (33')

1:2 Пиер-Емерик Обамеянг (43')

1:3 Антони Марсиал (82')

Арсенал стартира по-настъпателно срещата, оптивайки да реализира сериозно нападение през всички зони в отбраната на Ман Юнайтед. Въпреки това защитата на гостите действаше прекрасно в първите минути, а до удар посока вратата на Серхио Ромеро не се стигна. В 11-ата минута Юнайтед организира страхотна атака, а Пол Погба комбинира на двойно с Алексис Санчес. Чилиецът изведе халф зад гърба на отбраната на "артилеристите", Петър Чех трябваше да се мята пожертвователно, за да неутрализира опита за удар на френския полузащитник на гостите.

Сократис Папастатополус и Джеси Лингард влязоха във въздушно единоборство в 18-ата минута, а гръцкият бранител на Арсенал се приземи ужасяващо на неговия ляв крак. Гръкът се свлече на терена, а физиотерапевтите опитаха да го възстановят, но на болката му бе изписана на лицето. Той бе заменен от Шкодран Мустафи.

В 24-ата минута Лаказет видя Иуоби в "коридор", а нигериецът отправи мигновен удар с левия крак. Въпреки това Ромеро се справи добре и улови топката. В ответната атака пък гостите направиха чудесна атака отдясно, а Лингард центрира. На първа греда Лукаку протегна крака си, но не намери топката, а зад него бе Пол Погба, но и за негов малшанс кълбото го прехвърли. Четири по-късно пък "топчиите" отново натиснаха своя опонент по левия фланг, ала центрирането на Лаказет бе уловено.

Манчестър Юнайтед удари пръв в Лондон, след като в 31-ата минута футболистите на Оле Гунар Солскяер разиграха чудесно по десния фланг. Лингард подаде към Ромелу Лукаку, който пусна в празното пространство към Алексис Санчес. Чилиецът заобиколи Чех и с параболичен удар поведе своите напред.

Гостите удвоиха своя аванс в 33-ата минута, или две минути и 28 секунди по-късно. Манчестър организира шеметна контраатака, след като Арсенал се опита да върне бързо първия гол, а Лукаку проби отдясно и се понесе по крилото. Белгийският таран видя хитро Лингард по земя, а халфът с фин удар прекара топката под плонжа на Чех, за да удвои – 2:0.

Арсенал все пак успя да върне едно попадение до почивката. Топката стигна до Алекс Иуоби, а той изведе отляво Аарън Рамзи. Уелският халф достави по земя към Лаказет, ала френският нападател не успя да засече от лесна позиция, разминавайки се с топката. За негов късмет обаче на втора греда дебнеше Пиер-Емерик Обамеянг, а габонецът не можеше да пропусне от няколко метра на празна врата. Така Обамеянг успя да се разпише в трите си първи мача за Арсенал в Премиър лийг, Лига Европа и ФА Къп.

В третата минута от добавеното време на първата част Шкодран Мустафи стреля с глава, но ударът му премина край десния страничен стълб на Ромеро.

В първите секунди от второто полувреме пък Серхио Ромеро трябваше да прави феноменално спасяване. Ейнсли Мейтланд-Найлс центрира отдясно на първа греда за Аарън Рамзи. Халфът отскочи добре и стреля с глава. Топката летеше към сглобката на аржентинския вратар, но Ромеро с една ръка някак неутрализира потенциален втори гол във вратата си.

Лидерът в защитата на Арсенал – Лоран Кошчелни, получи много тежък удар в главата от Ромелу Лукаку в 56-ата минута. Белгийският таран срита французина, след като той падна на земята, а ударът не бе целен, но въпреки това болката на Кошчелни бе голяма. Лекарите на „топчиите” опитаха да го запазят на терена, но Унай Емери не рискува и направи втора, принудителна смяна в срещата. Арсенал бе по-дейният отбор на "Емирейтс" след старта на втората част, но опасностите пред вратата на Юнайтед липсваха. От своя страна пък гостите разчитаха на контраатаки, които също не завършваха успешно.

Така дойде 73-ата минута, когато Александър Лаказет стреля мощно от 15-ина метра, а Ромеро се прояви впечатляващо, за да попречи да се стигне до втори гол на Арсенал. Манчестър Юнайтед сложи край на спора с Арсенал за ФА Къп с гол в 82-ата минута. Лукас Торейра подаде към Лаказет в средата на терена, а нападателят на Арсенал загуби топката. Тя бе овладяна от Пол Погба, който стремглаво напредна към вратата на "топчиите" и отправи силен изстрел от дистанция. Той бе отразен от Петър Чех, но стражът изби към Антони Марсиал, който добави в опразнената врата, за да покачи резултата.

До края на срещата не се случи нищо по-значимо, въпреки че реферът Крейг Поусън дада десет минути продължения, но повече голове нямаше. Така Юнайтед продължава към 1/8-финалната фаза на турнира и чака с нетърпение опонента си, който ще бъде избран в понеделник вечерта.

Арсенал: Петр Чех, Ейнсли Мейтланд-Найлс, Сократис Папастатополус (21' - Шкодран Мустафи), Лоран Кошчелни (64' - Матео Гендузи), Сеад Колашинац, Лукас Торейра, Гранит Джака, Алекс Иуоби (64' - Месут Йозил), Аарън Рамзи, Пиер-Емерик Обамеянг, Александър Лаказет

Мениджър: Унай Емери

Ман Юнайтед: Серхио Ромеро, Ашли Йънг, Виктор Линдельоф, Люк Шоу – Андер Ерера, Неманя Матич, Пол Погба – Джеси Лингард (88' - Фил Джоунс), Алексис Санчес (72' - Антони Марсиал), Ромелу Лукаку (72' - Маркъс Рашфорд)

Мениджър: Оле Гунар Солскяер

Съдия: Крейг Поусън